مکان های دیدنی شهر همدان-جاذبه های گردشگری شهر همدان

مکان های دیدنی شهر همدان.جاذبه های گردشگری شهر همدان

شهر همدان

همدان، مرکز استان همدان، قدیمی ترین شهر ایران و یکی از کهن ترین شهر های جهان است. این شهر در دامنه ی کوه الوند و در منطقه ی غربی و کوهستانی ایران واقع شده است. شهر همدان دیرینه ای از زمان مادها دارد و به همین سبب پایتخت تاریخ و تمدن ایران نام گرفته است. در ادامه به معرفی مکان های دیدنی شهر همدان می پردازیم.

شهر همدان چهاردهمین شهر ایران از لحاظ جمعیت است. از مشاهیر این شهر می توان باباطاهر، عین القضات همدانی، بدیع الزمان همدانی و میرزاده عشقی را نام برد. آرامگاه ابوعلی سینا نماد شهر همدان است و از جمله مکان های تاریخی مهم این شهر محسوب می شود.

جاذبه های تاریخی همدان

از مکان های دیدنی و جاذبه های تاریخی همدان می توان آرامگاه باباطاهر، برج قربان، کتیبه های گنجنامه، تپه هگمتانه، میدان تاریخی امام و … را نام برد.

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه ابوعلی سینا که همانطور که ذکر کردیم نکاه شهر همدان نیز هست، در وسط میدانی به همین نام قرار گرفته است. در کنار آرامگاه این دانشمند بزرگ ایرانی موزه ای نیز وجود دارد که به معرفی بوعلی سینا و علم طب می پردازد.

آدرس: شهر همدان، میدان بوعلی سینا

مکان های دیدنی شهر همدان.جاذبه های گردشگری شهر همدان
آرامگاه بوعلی سینا_شهر همدان

آرامگاه باباطاهر

یکی از مکان های دیدنی شهر همدان آرامگاه باباطاهر است. آرامگاه باباطاهر، شاعر بزرگ ایرانی در میان میدانی با نام میدان باباطاهر و در شمال غربی شهر همدان قرار گرفته است. در این آرامگاه علاوه بر لذت از فضای مناسبی که ایجاد شده است، می توان در مراسم های سنتی که اجرا می شوند نیز حضور پیدا کرد.

آدرس: شهر همدان، میدان باباطاهر

 

مکان های دیدنی شهر همدان_جاذبه های گردشگری شهر همدان
آرامگاه باباطاهر

برج قربان

این برج به علت معماری خاص و آجری اش شهرت پیدا کرده است محل دفن حسن بن عطار حافظ ابوالعلا همدانی و گروهی از امرای سلجوقی است. برج قربان از آثار تاریخی قرن هفتم یا هشتم هجری است در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس: شهر همدان، حد فاصل خیابان شهید مدنی و خیابان طالقانی

 

مکان های دیدنی شهر همدان_جاذبه های گردشگری شهر همدان
برج قربان

جاذبه های گردشگری شهر شیراز

کتیبه و آبشار گنجنامه

این دو کتیبه ی تاریخی در کوهستان الوند و در جنوب شهر همدان قرار گرفته اند. کتیبه های گنجنامه از دوران هخامنشیان به جای مانده اند و حدودا 2500 سال قدمت دارند.

در کنار این کتیبه ها آبشار گنجنامه قرار دارد که با ارتفاع 12 متر از دره ی عباس آباد می گذرد. این آبشار فضایی بسیار مناسب را برای گشت و گذار در کنار خانواده به همراه سفر و کاوش در تاریخ فراهم می کند.

آدرس: شهر همدان، میدان عباس آباد، خیابان گنجنامه

 

جاذبه های گردشگری شهر همدان-مکان های دیدنی شهر همدان
کتیبه گنجنامه

تپه هگمتانه

هگمتانه نخسین پایتخت ایران بوده است که در کتب یونانی آن را اکباتان نیز نامیده اند. بسیاری از باستان شناسان این تپه را وسیع ترین تپه باستانی ایران می دانند که شهری زیرزمینی سه هزار ساله را درون خودش جای داده است. با رفتن به تپه ی هگمتانه علاوه بر مشاهده ی این عظمت و زیبایی می توان از آثار کشف شده در این مکان را نیز دیدن کرد.

آدرس: شهر همدان، انتهای خیابان اکباتان در قسمت شمالی و بافت قدیمی بازار همدان

جاذبه های گردشگری شهر همدان-مکان های دیدنی شهر همدان
تپه هگمتانه

پارک جنگلی النگدره کجاست؟

میدان تاریخی امام

میدان امام خمینی از میادین زیبا و مهم شهر همدان است که شش خیابان اصلی این شهر را به هم می رساند. ساختمان هایی اطراف این میدان قرار گرفته اند که سبک معماری قرن 19 و 20 میلادی را به زیبایی نشان می دهند؛ از جذابیت ها این ساختمان ها می توان به نقوش برجسته، گچکاری های زیبا با طرح هایی از گیاهان و حیوانات، آجرکاری های ساده و … اشاره کرد.

میدان امام خمینی شهر همدان یکی از میادین بزرگ و مهم ایران است که نامش در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.

در این میدان علاوه بر گشت و گذار و لذت بردن از فضای زیبا می توان از مغازه های قدیمی اطراف نیز خرید کرد.

جاذبه های گردشگری شهر همدان-مکان های دیدنی شهر همدان
میدان امام خمینی

جاذبه های طبیعی همدان

غار علیصدر، پیست اسکی الوند، پارک مردم و… از جاذبه های طبیعی شهر همدان هستند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

غار علیصدر

غار غلیصدر یکی از مشهورترین غارهای ایران و یکی از بزرگترین غارهای آبی ایران و جهان است. همچنین غار غلیصدر یکی از بزرگترین غارهای آبی است که قابلیت قایقرانی دارد.

در این غار مناظر زیبایی از پدیده های زمین شناسی وجود دارد و در میان آن دریاچه ای قرار گرفته است که بخش اعظم کار را به یکدیگر متصل می کند.

بخاطر تفاوت دمای زیادی که بین درون و بیرون غار غلیصدر وجود دارد، این غار یکی از جاذبه های گردشگری بسیار مناسب برای فصل تابستان محسوب می شود.

آدرس: همدان، شهر کبودرآهنگ

جاذبه های گردشگری شهر همدان-مکان های دیدنی شهر همدان
غار علیصدر

مکان های دیدنی قزوین

پارک مردم

پارک مردم یا لوناپارک از قدیمی ترین و بزرگ ترین پارک های شهر همدان است. این پارک در مسیر گنجنامه قرار گرفته است و با توجه به اینکه در این پارک اجازه ی کمپ زدن به مسافران داده می شود، محیطی مناسب برای اقامت و استراحت مسافران و گشت و گذار خانواده هاست.

آدرس: همدان، روبروی دانشگاه بوعلی سینا

پیست اسکی الوند

همانطور که می دانیم همدان یکی از شهرهای کوهستانی ایران است و به همین علت در بسیاری از مواقع بارش برف گسترده ای دارد . پیست اسکی الوند یکی از پیست های استاندارد ایران است که در دامنه کوه الوند قرار گرفته است.

آدرس: در 10 کیلومتری جنوب غربی جاده گنجنامه

جاذبه های گردشگری شهر همدان-مکان های دیدنی شهر همدان
پیست اسکی الوند

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: مهزاد علی آبادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *