شرایط انتقال بیمه شخص ثالث و تخفیفات آن

بیمه شخص ثالث و شرایط انتقال آن

انتقال بیمه شخص ثالث

آیا میدانید در صورت فروش خودرو و خرید خودروی جدید می توانید بیمه خودروی قبلی را به خودرو جدید منتقل کنید؟
آیا می دانید بیمه خودروهای اسقاطی قابل انتقال هستند؟

نکاتی که در انتقال بیمه شخص ثالث باید به آن ها توجه کرد:

1- انتقال سند مالکیت خودرو باید به صورت قطعی انجام شده باشد و نوع وکالت (مثل تعویض پلاک، کاری، بلاعزل) یا قولنامه برای شرکت بیمه قابل قبول نیست.

2- مالک خودروی قبلی، مالک خودروی جدید و مالک ‌بیمه‌نامه‌های قبلی، باید یک نفر باشد. یعنی همه این اسناد به اسم یک فرد مشخص (یا اعضا درجه یک خانواده وی) باشد.

3- انتقال بیمه شخص ثالث فقط در زمان تمدید ‌بیمه‌نامه امکان پذیر است. یعنی در صورتی که مدت ‌بیمه‌نامه قبلی به پایان رسیده باشد.

4- انتقال بیمه شخص ثالث و تخفیف‌های عدم خسارت آن، در صورتی ممکن است که هر دو خودرو دسته بندی و کاربری یکسانی داشته باشند برای مثال بیمه شخص ثالث یک خودرو سواری را نمی توان به موتورسیکلت انتقال داد.

تخفیف بیمه شخص ثالث

اگر شما برای مدت مشخصی از بیمه خود استفاده نکرده باشید و از بیمه خسارت نگرفته باشید، به شما تخفیف عدم خسارت تعلق‌ می‌ گیرد. در قانون جدید بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت در سال اول ۵ درصد است، سال دوم ۱۰ درصد، سال سوم ۱۵ درصد و به همین ترتیب هر سال ۵ درصد به آن اضافه‌ می‌ شود.این تخفیف از سال چهاردهم به بعد ۷۰ درصد است.
در قانون قبلی، با یک بار تصادف تخفیف عدم خسارت از بین‌ می‌ رفت اما از امسال (سال ۱۳۹۷)، این تخفیف به صورت پلکانی کم‌ می‌ شود و یک جا از بین نمی‌ رود.
روش کاهش تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث به این شکل است که با تصادف اول ۲۰ درصد، تصادف دوم ۳۰ درصد و تصادف سوم به بعد ۴۰ درصد از این تخفیف کم‌ می‌ شود.

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

اگر در ‌بیمه‌نامه شخص ثالث خود چند سال تخفیف عدم خسارت دارید، می‌توانید آن را به خودرو جدید و یا به بستگان درجه اول خود انتقال دهید.

برای انجام این کار باید به شرکت  بیمه مراجعه کرده و درخواست انتقال بدهید.

شرکت بیمه مابه‌‌تفاوت میزان تخفیف بیمه‌نامه‌ قبلی با هزینه الحاقیه فسخ آن را محاسبه  کرده و از ‌بیمه‌گذار دریافت می‌کند.

در نهایت ‌بیمه‌نامه ای جدید با حفظ تخفیف‌های عدم خسارت آن برای شما صادر خواهد شد.

باید توجه داشته باشید که حتما قبل از ثبت بیمه‌نامه به اسم مالک جدید، برای انتقال تخفیف بیمه ثالث اقدام کنید

انتقال تخفیفات بیمه ثالث به خودروی صفر

اگر شما خودرو صفر خریداری کرده‌اید، از زمان خروج از کارخانه دارای بیمه ثالث بوده و شما نمی‌توانید تخفیفات قبلی خودتان را منتقل نمایید. اما در زمان تمدید بیمه نامه خودروی جدید، به شرطی که تخفیفات خودروی قبلی را بر اساس الحاقیه‌ای از شرکت بیمه گرفته باشد و از یک سالنگذشته باشد، می‌توانید تخفیفات را انتقال دهید.

مدارک لازم جهت بررسی احراز شرایط انتقال تخفیف

1-اصل و کپی سند خودروی جدید

2-بیمه نامه خودرو جدید

3- کپی سند خودروی قدیم

4- کپی بیمه ثالث خودروی قدیم

5- اصل الحاقیه حذف سوابق خودروی قدیم

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: نادیا معارف وند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *