خودرو برقی یا الکتریکی

خودروی برقی یا خودروی الکتریکی

خودرو برقی چیست؟

خودرو برقی یا خودرو الکتریکی خودرویی است که در آن از موتور الکتریکی به عنوان نیروی محرکه و از باتری قابل شارژ به عنوان منبع انرژی استفاده میشود. خودروی برقی با توجه به مزایایی که در مقایسه با خودروهای رایج دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ در ادامه به چند نمونه از سوالات متداول درباره خودروهای برقی پاسخ می دهیم.

مزایای خودرو برقی در مقابل خودرو های احتراق داخلی

همانطور که می دانید منبع انرژی خودروهای احتراق داخلی سوخت فسیلی است. سوخت فسیلی محدود است و خطر تمام شدن آن همواره انسان را تهدید می کند؛ یکی از مزیت های خودروهای برقی در مقایسه با خودروهای رایج این است که انرژی این نوع خودرو از باتری های قابل شارژ تامین می شود.

از دیگر مزیت های خودرو برقی که باید به آن توجه نمود مسئله ی آلودگی هوا و تولید گازهای گلخانه ای است. خودروهای احتراق داخلی هیدروکربن می سوزانند و دی اکسید کربن در هوا منتشر می کنند، این مسئله در افزایش گازهای گلخانه ای بسیار موثر است.

در مقابل خودروهای برقی اکسید نیتروژن سمی تولید و منتشر نمی کنند و آسیبی به محیط زیست و هوا نمی رسانند.

از طرف دیگر خودروهای برقی سروصدای بسیار کمی دارند و آلودگی صوتی ایجاد نمی کنند.

طرز کار خودرو برقی یا الکتریکی

خودروهای الکتریکی دو جزو بسیار مهم دارند: موتور و باتری

تمام قدرتی که این نوع خودروها دارند از باتری است. باتری تمام قدرت مورد نیاز را به موتورها ارسال می کنند.

همچنین باتری وظیفه ی پشتیبانی از دیگر اجزای حیاتی خودرو مثل فرمان، پنجره های برقی، ترمز و… را دارد.

علت گران بودن خودروهای برقی

علت اصلی گران بودن این نوع خودرو نسبت به خودروهای احتراق داخلی، باتری آن است.

باتری خودروی هیربدی یا الکتریکی برای اینکه بتواند نیرو و انرژی لازم برای کارکردن خودرو را تامین کند باید بسیار متراکم و فشرده باشد. بهترین باتری برای این نوع خودرو همان باتری های لپ تاپ و گوشی (باتری لیتیوم-یون) است، اما در مقیاس بزرگ تر!

مسئله ای که در گران شدن این باتری بسیار تاثیر گذار بوده است عرضه ی کم این نوع باتری است. هرچه کمپانی ها بیشتر از این نوع باتری تولید کنند در نتیجه قیمت ان کاهش می یابد.

اما بطور کلی قیمت اولیه ی خودروی برقی که شاید باعث شوک مشتری شود در نهایت با هزینه ای که باید برای خودروهای احتراق داخلی پرداخت کرد برابری می کند، چراکه خودروهای برقی کم مصرف هستند و هزینه ی نگهداری بسیار کمی دارند.

آیا خودروهای برقی از لحاظ هزینه منفعتی برایمان دارند؟

برای این نوع خودروهای مالیات خودروی لوکس کمتر محاسبه می شود و در خرید و فروش مالیاتی به آن ها تعلق نمی گیرد.

درباره “قیمت بیمه ی خودروهای لوکس” بیشتر بدانید.

دوام باتری های خودرو برقی یا الکتریکی

تسلا در پاسخ به سوال درباره ی دوام باتری های این نوع خودرو ادعا کرده است که مشتری های کمی در سراسر دنیا تا به حال در مورد ضعیف شدن باتری ها گزارش داده اند. گارانتی باتری های تسلا به مدت 8 سال و بدون محدودیت کیلومتر است.

خودروی برقی یا الکتریکی

توان باتری خودرو برقی در نگهداری شارژ

از نشانه های باتری خوب این است که چه مقدار می تواند شارژ نگهداری کند و مسافت طی کند. برای مثال خودروهای تسلا می توانند بالای 400 کیلومتر، و تا قبل از تمدید شاژ باتری تا 632 کیلومتر رانندگی کنند.

هزینه ی استفاده از خودرو برقی یا الکتریکی

خودروهای برقی بسیار کم هزینه تر از خودروهای احتراق داخلی هستند. هزینه ی مصرف برق این نوع خودروها در ساعت غیر اوج مصرف از هزینه بنزین خودروهای احتراق داخلی کمتر است. همچنین هزینه ی تعمیرات این نوع خودرو در مقابل حودروهای رایج بخاطر قطعات متحرک کمی که دارد، کمتر است.

زمان قابل صرف برای شارژ شدن باتری

اگر خودروهای هیربدی را با برق استاندارد خانگی(10 آمپر) شارژ کنیم حداقل باید 4 ساغت منتظر بمانیم. اگر مدل خودرو تسلای s باشد و شارژ باتری کاملا خالی باشد، شارژ شدن باتری یک روز طول می کشد.

اما مدتی است که کمپانی ها برای کاهش مدت انتظار مشتری هایشان مبدل برق سه فاز و 15 آمپر برای نصب در خانه ارائه می دهند. برخی از این مبدل ها می توانند خودرو را در مدت 20 دقیقه تا 80 درصد شارژ کنند.

خودروی برقی یا الکتریکی
خودروی تسلا مدل s

در صورت تمام شدن شارژ باتری خودروهای برقی باید چه کنیم؟

اکثر خودرووهای برقی مجهز به یک برنامه ریز سفر هستند، این برنامه ریز بر اساس برنامه ی سفر 2 بار هشدار می دهند. اما با این حال باز هم خدمات جاده ای شبانه روزی برای زمان وجود مشکل، در نظر گرفته شده اند.

 

منبع

 

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: مهزاد علی آبادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *