بیمه ی تکمیلی یا بیمه ی درمان چیست؟

بیمه تکمیلی یا بیمه درمان

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است؛ در همین رابطه پیدا کردن راهی که در هنگام ابتلا به بیماری بتوان با کمترین فشار روانی از پس هزینه های درمان بر آمد بسیار اهمیت دارد؛ بیمه  های درمان برای تامین همین نیاز به کمک ما آمده اند.

برای توضیح بیمه ی تکمیلی یا بیمه ی درمان که یکی از انواع بیمه است، ابتدا بهتر است تعریفی کلی از بیمه را در نظر داشته باشیم؛ بطور کلی بیمه سازوکاری است که به واسطه ی آن شخص بیمه گذار با پرداخت مبلغ حق بیمه، در یک دوره ی زمانی مشخص شده هنگام مواجهه با حوادثی که موارد آن طبق قرارداد با بیمه گر لحاظ شده است، می تواند خسارت را از شرکت بیمه دریافت کند.

انواع بیمه براساس مدت زمان اعتبار بیمه نامه و حادثه هایی که بیمه خسارت آن ها را پرداخت میکند مشخص می شوند که در این مقاله ما به بررسی و شرح پوشش های بیمه ی تکمیلی خواهیم پرداخت.

بیمه ی تکمیلی چیست؟

بیمه ی تکمیلی یا بیمه ی درمان یکی از انواع پوشش های بیمه ای است که طبق آن شرکت بیمه گر، پرداخت بخشی از هزینه های درمانی شخص بیمه گذار را در هنگام مواجهه با بیماری در طول زمان قرارداد به عهده میگیرد.

 

انواع بیمه درمان: بیمه درمان گروهی و بیمه درمان انفرادی.

 

بیمه درمان تکمیلی انفرادی

بیمه درمان انفرادی نوعی از بیمه درمان است که در آن یک فرد یا یک خانواده تحت پوشش بیمه قرار می گیرند تا بتوانند هنگام بیماری بخشی از هزینه های مربوط به ویزیت و بستری شدن در بیمارستان، تهیه ی دارو، آزمایشگاه، هزینه های مربوط به دندانپزشکی و … را دریافت کنند؛ بیمه ی تکمیلی انفرادی انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را نام میبریم:

بیمه ی تکمیلی برای زنان خانه دار، بیمه تکمیلی خانواده، بیمه تکمیلی مشاغل آزاد، بیمه تکمیلی هنرمندان، بیمه تکمیلی ورزشکاران، بیمه تکمیلی مهندسین، بیمه ی تکمیلی رانندگان تاکسی، بیمه تکمیلی وکلای دادگستری و…

بیمه تکمیلی گروهی

بیمه تکمیلی گروهی، سازوکاری است که طبق آن یک گروه تحت پوشش بیمه قرار میگیرند، یعنی شرکت ها، موسسات و سازمانهای دولتی و خصوصی می توانند کارمندان خود را برای تامین هزینه های درمان بیمه کنند.

در گذشته برای دریافت بیمه ی تکمیلی گروهی باید حداقل 50 نفر تحت پوشش قرار میگرفتند اما به تازگی بیمه هایی مانند بیمه ی حافظ و بیمه ملت امکانی را فراهم کرده اند که شرکت ها یا سازمان ها می توانند با کمتر از 50 نفر بیمه ی درمان گروهی خریداری کنند.

بیمه تکمیلی در چه مواردی هزینه های درمان را پرداخت نمیکند؟

توجه به این نکته الزامی است که تمامی هزینه های مربوط به سلامتی تحت پوشش این نوع بیمه قرار نخواهند گرفت، در ادامه به مواردی که تحت پوشش دهی بیمه تکمیلی درمان  قرار نمی گیرند اشاره خواهیم کرد.

به طور کلی این موارد به دو گروه تقسیم می شوند.

مواردی عمومی عبارتند از: خسارت های مربوط به زلزله، سیل، جنگ و …

و موارد استثناء عبارتند از: هزینه های چک‌آپ، هزینه های عیوب مادرزادی، قتل، خودکشی ، جنون و بیماری های روانی، زایمان فرزند سوم به بعد، هزینه عقیم سازی، جراحی زیبایی و …

 

درباره نویسنده: مهزاد علی آبادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *