بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر چیست؟ مزایای بیمه عمر

بیمه عمر چیست؟

با گذشت زمان، استفاده از بیمه برای به حداقل رساندن فشار روانی هنگام مواجهه با مشکلات بین مردم اهمیت و جایگاه خود را پیدا کرده است. یکی از انواع بیمه، بیمه عمر است؛ در ادامه سعی می کنیم به سوال “بیمه عمر چیست؟” پاسخی کامل بدهیم.

بیمه عمر و تامین آتیه یا بیمه عمر و سرمایه گذاری که به اختصار بیمه عمر نامیده می شود، طبق تعریف فنی آن، عقدی بین بیمه گذار و بیمه گر است.

در این عقد، بیمه گذار با پرداخت مبلغی در طی مدت زمان از پیش تعیین شده (قالبا بصورت اقساط بلندمدت) تحت پوشش بیمه عمر قرار می گیرد.

شرایط بیمه عمر به این صورت است که با بروز وقایعی همچون مرگ، احتیاج شخص به مراقبت های ویژه پزشکی، ابتلا به بیماری های خاص و … شرکت بیمه گر موظف خواهد بود کل مبلغ سرمایه را بصورت یکجا یا مستمری به خودِ شخص یا اشخاص ثالثی که فرد از قبل مشخص کرده است، پرداخت کند.

هدف بیمه عمر

هدف بیمه عمر جمع آوری ذخایر مالی، سرمایه گذاری، کسب سود حاصل از این سرمایه گذاری و ایفای تعهدات شرکت بیمه گر در قبال استفاده کنندگان و بیمه گذاران است.

تعهدات این نوع بیمه در مقابل بیمه گذاران می تواند تامین درآمدی مشخص برای افراد یک خانواده پس از فوت سرپرست و تامین درآمدی مشخص برای زمان پیری، بازنشستگی و از کار افتادگی فرد باشد.

انواع بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر انواع مختلفی دارد که بر اساس ویژگی های مختلفشان تقسیم بندی می شوند.

از انواع بیمه عمر می توان بیمه عمر زمانی، بیمه تمام عمر، بیمه عمر مانده بدهکار، بیمه مستمری و بازنشستگی، بیمه تامین آتیه فرزندان، بیمه عمر و سرمایه گذاری را نام برد. در ادامه به بررسی چند نمونه از انواع بیمه ی عمر می پردازیم.

لیست مزایای بیمه عمر سالیانه نسبت به ماهیانه

بیمه عمر زمانی

این نوع بیمه عمر فقط برای ذی نفعان بیمه گذار و در صورت فوت شخص نفع دارد و در زمان حیات شخص بیمه گذار منفعتی برایش نخواهد داشت.

ماهیت این نوع بیمه به این گونه است که اگر شخص بیمه گذار برای مدتی که تحت پوشش بیمه قرار گرفته است، فوت کند، ذی نفعانش سرمایه را دریافت خواهند کرد. در غیر این صورت هیچ سرمایه ای به خود شخص یا افراد ثالث تعلق نمی گیرد.

بیمه تمام عمر

این نوع بیمه عمر بصورتی است که پس از فوت بیمه گذار سرمایه ی وی به اشخاص ثالثی که از قبل مشخص شده است (یا همان ذی نفعان) می رسد.

بیمه عمر مانده بدهکار

این نوع بیمه برای زمانی کاربرد دارد که شخص بیمه گذار در طی زمان حیاتش وامی دریافت کرده باشد اما تا قبل از زمان سررسید اقساط آن فوت کند. در این صورت برای از بین نرفتن وثیقه ی آن وام، شرکت بیمه اقساط آن را پرداخت می کند.

بیمه عمر و سرمایه گذاری

بیمه عمر و سرمایه گذاری جامع ترین و پر طرفدارترین نوع بیمه عمر در ایران است. این نوع بیمه هم در زمان حیات بیمه گذار برای وی نفع خواهد داشت و هم در صورت فوت شخص به ذی نفعان وی مزایا می دهد.

بیمه گذار در پایان مدت قرارداد خود، سود و سرمایه ای که در طول زمان به بیمه پرداخت کرده است را تحت عنوان اندوخته از شرکت بیمه دریافت می کند.

همچنین در صورتیکه شخص بیمه گذار قبل از زمان سررسید بیمه فوت کند، مبلغی تخت عنوان سرمایه به ذی نفعان وی می رسد.

تفاوت بیمه عمر و سرمایه گذاری با بیمه حوادث انفرادی

بیمه تامین آتیه فرزندان

والدین می توانند از بدو تولد فرزندانشان آنان را تحت پوشش این نوع بیمه برای تامین هزینه های آتی قرار دهند؛ هزینه هایی از جمله تحصیلات، هزینه ی جهیزیه، هزینه ی ازدواجشان و …

پوشش های بیمه عمر

بیمه عمر پوشش ها و مزایای مختلفی دارد که در ادامه چند نمونه از آنان را نام برده و به بررسی آنان می پردازیم.

دریافت وام

از بهترین مزایا و تحصیلات بیمه عمر، دریافت وام است.

همانطور که می دانیم بیمه گذاران در طی زمان تعیین شده، مبلغی را تحت عنوان حق بیمه به شرکت بیمه گر می پردازند. آنان می توانند بدون هیچگونه تشریفات اداری تا قبل از پایان قرارداد از محل همین اندوخته ها وام دریافت کنند.

پوشش بیماری خاص

اگر شخص بیمه گذار تا قبل از 60 سالگی و بعد از زمان عقد قرارداد بیمه، به هرگونه عارضه جسمی و یا اختلال در عملکرد طبیعی بدن بر اثر سرطان، سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی عروق کرونر و … مبتلا شده باشد تحت پوشش بیماری خاص قرار می گیرد.

پوشش نقص عضو و از کارافتادگی

در صورت از کار افتادگی کامل، شخص بیمه گذار بطور کامل از پرداخت حق بیمه معاف می شود و در صورت نقص عضو می تواند تا 50 درصد از سرمایه فوت خود را دریافت کند.

پوشش تکمیلی هزینه های پزشکی

در صورتیکه پوشش های پزشکی در قرارداد بیمه عمر ذکر شده باشد، تامین هزینه های درمانی مندرج در صورت حساب درمانی شخص بیمه گذار بر عهده شرکت بیمه گر می باشد.

بیمه عمر چیست؟ مزایای بیمه عمر
پوشش پزشکی بیمه عمر

محاسبه بین عمر

هزینه ی بیمه عمر مقدار مشخصی ندارد و به عوامل مختلفی بستگی دارد. از میان این عوامل می توان به سن، وضعیت جهانی، جنسیت، تاریخچه وضعیت سلامت خانواده، انتخاب پوشش های مختلف و … اشاره کرد.

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: مهزاد علی آبادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *