بیمه شخص ثالث و پوشش های آن

بیمه شخص ثالث.بیمه ثالث.پوشش های بیمه ثالث

بیمه شخص ثالث

همانطور که می دانید بیمه شخص ثالث در ایران، یکی از بیمه های مهم و بیمه ای اجباری برای تمامی خودروهاست. در ادامه به معرفی بیمه ثالث و پوشش های آن می پردازیم.

بیمه شخص ثالث چیست؟

در صورت رخ دادن حادثه یا ایجاد مشکل، بیمه ثالث راننده مقصر تمام خسارات جانی و مالی وارده به افرادی که در تصادف آسیب دیده اند را پرداخت میکند.

البته خسارت خودِ راننده ی مقصر پرداخت نمی شود و برای راننده، پوشش بیمه ای دیگری تحت عنوان بیمه حوادث راننده درنظر گرفته می شود.

در اصطلاح به مالک خودرو شخص اول، به شرکت بیمه شخص ثانی و به کلیه افرادی که در حادثه آسیب جانی یا مالی دیده اند شخص ثالث گفته می شود؛ به همین علت این بیمه، بیمه شخص ثالث نامگذاری شده است.

پوشش بیمه ثالث

به طور کلی بیمه ثالث دو پوشش دارد:

تعهدات جانی به فرد یا افراد زیان دیده

تعهدات جانی به راننده مقصر

تعهدات مالی به فرد یا افراد زیان دیده

هنگامی که دو خودرو تصادف می کنند بیمه شخص ثالثِ فرد مقصر، خسارت فرد خسارت دیده را تحت پوشش قرار می دهد. که به این پوشش تعهدات مالی به فرد یا افراد زیان دیده گفته می شود.

تعهدات جانی به فرد یا افراد زیان دیده

هنگامی که در تصادف فردی به جز راننده آسیب جانی ببیند، بیمه شخص ثالث هزینه ی درمان او را پرداخت می کند و در صورت فوت فرد دیه کامل او به خانواده اش داده می شود که به این پوشش تعهدات جانی به فرد یا افراد زیان دیده می گویند.

تعهدات جانی به راننده مقصر

اگر راننده هم در تصادف آسیب جسمی و جانی دیده باشد، بیمه با سقف پوششی کمتر از تعهدات جانی به فرد یا افراد زیان دیده یعنی افرادی که در تصادف آسیب دیده اند، راننده مقصر را که دچار آسیب جانی نقص عضو یا فوت شده است را تحت پوشش قرار می دهد که به این پوشش تعهدات جانی به راننده مقصر می نامند.

محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث

محاسبه ی قیمت بیمه ثالث تابع چند فاکتور است که از میان آنها می توان به  نوع خودرو و مدل آن، سال ساخت خودرو ، سابقه عدم خسارت، تاریخ سر رسید بیمه . کاربری اتومبیل ( شخصی یا تاکسی ) اشاره کرد.

اهمیت بیمه شخص ثالث

از بین این فاکتورهایی که در بالا به آنان اشاره شد، تاریخ سررسید بیمه اهمیت بسیاری دارد چرا که اگر از زمان سر رسید بیمه گذشته باشد، بیمه گذار مشمول پرداخت جریمه دیرکرد قرار می گیرد.

از موارد دیگری که نشان دهنده ی اهمیت این نوع بیمه هستند می توان به امکان منتقل شدن خودرو به پارکینگ توسط پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت نداشتن بیمه ثالث، اشاره کرد.

همچنین برای خودروی بدون بیمه شخص ثالث امکان خرید و فروش وجود ندارد.

حالت استثناء برای جریمه دیرکرد

فقط در یک حالت جریمه دیرکرد به مبلغ حق بیمه اضافه میشود و آن زمانی است که خودرو به هر علتی در زمان سررسید در پارکنیگ توقیف بوده باشد.

 

جریمه دیرکرد بیمه ثالث

تغییر شرکت بیمه گر

صاحبان خودرو می توانند به تغییر شرکت بیمه بپردازند و با ارائه بیمه نامه قبلی و کارت ماشین، تحت پوشش شرکت بیمه ی دیگری قرار بگیرند.

"<yoastmark

انتقال تخفیفات بیمه ثالث

موضوع دیگری که شاید برای خیلی از صاحبان خودرو سوال باشد مسئله ی انتقال تخفیفات این نوع بیمه است.

اگر بیمه گذاری قصد خرید خودروی جدیدی اشته باشد، به شرط برابری مدل و کاربری ماشین، می تواند تا قبل از فروش خودرو، تخفیف بیمه  را به خودروی دیگری منتقل کند.

 

قانون جدید تخفیفات بیمه ثالث

 

انتقال بیمه شخص ثالث

حالت دیگری نیز برای انتقال بیمه ثالث وجود دارد و آن خرید و فروش خودرو است.

در این حالت دو روش وجود دارد.

صاحبان خودرو می توانند قبل از فروش خودرو با مراجعه به شرکت بیمه مالکیت بیمه را منتقل می کنند.

و یا در غیر این صورت با فروش خودرو بدون انتقال بیمه، می توانند بیمه را نیز به همراه با خودرو به خریدار جدید منتقل کنند.

شرایط انتقال بیمه ثالث و تخفیفات آن

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: مهزاد علی آبادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *