بیمه بدنه خودرو و پوشش های آن

بیمه بدنه خودرو و پوشش های آن

بیمه بدنه

علاوه بر بیمه شخص ثالث، بیمه ی دیگری تحت عنوان بیمه بدنه نیز وجود دارد. صاحبان خودرو برحسب نیازهایی که دارند می توانند بیمه بدنه را با پوشش های اختیاری مد نظر خود خریداری کنند. بیمه بدنه در صورت وقوع تصادف خسارت وارده به بدنه خودرو مقصر را تحت پوشش قرار می دهد.

دریافت بیمه بدنه کاملا اختیاری است؛ اما این بیمه پوشش های بسیاری را برای انواع خسارت در نظر گرفته است و به گونه ای است که صاحبان خودرو می توانند برحسب نیازی که دارند بیمه بدنه خریداری کنند.

خرید بیمه بدنه برای خودروی صفر

پوشش های بیمه بدنه خودرو

به دو دسته پوشش های اصلی و فرعی تقسیم میشوند.

پوشش فرعی بیمه بدنه

پوشش های فرعی، پوشش های اختیاری هستند که صاحبان خودرو می توانند علاوه بر پوشش های اصلی در ازای پرداخت مبلغی اضافه تر از حق بیمه، آنها را خریداری کنند و در زمان وقوع حادثه هزینه ی پرداخت خسارت را از بیمه بدنه دریافت کنند.

از این پوشش های فرعی می توان به سرقت لوازم جانبی خودرو ، هزینه رفت و آمد، هزینه مربوط به توقف، بلایای طبیعی، پاشیدن مایعات شیمیایی و اسید، حذف استهلاک، حذف فرانشیز، شکسته شدن شیشه، ترانزیت و نوسانات بازار اشاره کرد.

دریافت خسارت بیمه بدنه بعد از تصادفات چگونه است؟

پوشش های اصلی بیمه بدنه

از پوشش های اصلی بیمه بدنه می توان به حادثه و آتش سوزی و سرقت کلی خودرو را نام برد.

 

بیمه بدنه خودرو و پوشش های آن
بیمه بدنه

پوشش حادثه

این پوشش هزینه ی خسارات ناشی از حوادثی مانند تصادف و واژگونی را که تحت پوشش بیمه شخص ثالث خودرو نباشند، پوشش میدهد.

پوشش آتش سوزی

حوادثی که منجر به آتش گرفتن خودرو بشوند یا خسارات مربوط به برخورد صاعقه به خودرو را تحت پوشش قرار می دهد.

پوشش سرقت

این پوشش مربوط به سرقت کلی خودرو است و سرقت لوازم جانبی خودرو را شامل نمیشود.

البته سرقت لوازم جانبی جز پوشش های فرعی حساب می شود و صاحب خودرو میتواند وسایل جانبی خودرو خود را نیز جداگانه بیمه بدنه کند.

پوشش رفت و آمد

فرض کنید تصادفی رخ بدهد و خودرو به حدی آسیب ببیند که چند روز برای تعمیر در تعمیرگاه بلااستفاده بماند، پوشش هزینه رفت و آمد بیمه بدنه مبلغی را  برای رفت و آمد فرد تا زمان تعمیر خودرو پرداخت میکند.

پوشش شکستن شیشه

با خرید پوشش شکستن شیشه اگه شیشه خودرو بر اثر برخورد جسم خارجی و یا حتی سرد و گرم شدن هوا شکسته شود، تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

پوشش حذف استهلاک

این نوع پوشش برای بیمه هایی اعمال میشود که دارای حداقل 45% تخفیف عدم خسارت هستند.

البته مواردی همچون استهلاک باتری و لاستیک تحت پوشش قرار نخواهند گرفت.

پوشش حذف فرانشیز

همانطور که  می دانیم برخی از پوشش های بیمه بدنه دارای فرانشیز هستند یعنی بیمه تمام خسارات وارد شده را تحت پوشش قرار نمی دهد؛ اما با خرید پوشش حذف فرانشیز بیمه تمامی این خسارات رو پرداخت میکند.

پوشش نوسانات بازار

اگر خودرویی این پوشش را دارا باشد، درصورت تغییر قیمت روز خودرو در بازار، خسارت پرداختی شرکت بیمه تا 20 درصد افزایش پیدا میکند.

پوشش ترانزیت

تمام پوشش هایی که تا اینجا به آنان اشاره کردیم فقط در داخل کشور قابل استفاده هستند و اگرصاحب خودرو قصد سفر با خودروی شخصی به خارج از کشور را داشته باشد ملزم به خرید پوشش ترانزیت خواهد بود تا بتواند در خارج از کشور نیز از این پوشش ها (بجز پوشش سرقت کلی خودرو و سرقت لوازم جانبی خودرو) استفاده کند.

 قیمت بیمه بدنه خودرو چگونه محاسبه می شود؟

از نکات حائز توجه در بحث پوشش های بیمه بدنه می توان به پرداخت خسارات وارده به خودرو بر اثر بلایای طبیعی همچون زلزله و سیل اشاره کرد.

همچنین بیمه بدنه هزینه ی جبران خسارات مربوط به صدمه به بدنه خودرو بر اثر ریخته شدن مایعات شیمیایی اسید و یا حتی روغن موتور را نیز تحت پوشش قرار می دهد.

حالات کلی پرداخت خسارات در بیمه بدنه خودرو

به طور کلی در 4 حالت بیمه بدنه هزینه خسارات را پرداخت میکند.

  1. اگر راننده بیمه گذار مقصر حادثه باشد و خودرو وی آسیب دیده باشد. چرا که اگر بیمه گذار مقصر نباشد، بیمه شخص ثالث فرد مقصر به پرداخت خسارت می پردازد.
  2. اگر بیمه گذار مقصر نباشد اما خسارتی که بیمه شخص ثالث مقصر پرداخت کرده است کمتر از خسارت وارد شده به خودرو بیمه گذار باشد.
  3. اگر راننده خودرو مقصر متواری شود.
  4. اگر خودرو گران قیمت باشد و قیمت خودرو از سقف قیمت خودروهای متعارف تعیین شده توسط بیمه مرکزی بیشتر باشد.

سقف پرداخت خسارت در بیمه بدنه چگونه است؟

 

آوانس ارائه دهنده بیمه ی بدنه کوتاه مدت می باشد و این بیمه نامه ها در 2 حالت بیمه ی بدنه زمانی و بیمه بدنه جاده ای قابل خریداری هستند.

در حالت زمانی با اعلام زمان شروع و پایان حرکت خودرو برای مدت زمان مورد نیاز مثلا برای 1 روز یا یک هفته بیمه ی بدنه بخرید و در حالت جاده ای با اعلام مبدا و مقصد و محور مواصلاتی برای جاده ای که قصد سفر از آن را دارید بیمه ی بدنه بخرید. برای مثال برای تهران تا قم بیمه بدنه بگیرید و در صورت تصادف و وقوع حادثه در این جاده از این پوشش ها استفاده کنید.

 

 

 

 

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: مهزاد علی آبادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *