آشنایی با الحاقیه بیمه شخص ثالث

الحاقیه بیمه شخص ثالث

آشنایی با الحاقیه بیمه شخص ثالث

الحاقیه بیمه شخص ثالث یکی از موضوعاتی بود که در سال های گذشته توجه دارندگان بیمه را جلب نمود.

الحاقیه چیست؟

 

الحاقیه
الحاقیه بیمه شخص ثالث

 

به طور کلی اگر تغییری از طرف بیمه گذار یا شرکت بیمه در بیمه نامه ایجاد شود برای آن تغییر، سندی صادر می کنند که به آن الحاقیه گویند.اگر تاریخ صدور بیمه نامه شما اواسط سال باشد، با شروع سال جدید و اعلام نرخ جدید دیه، باید مابه تفاوت حق بیمه را به صورت الحاقیه پرداخت کنید. در غیر این صورت در زمان حادثه نمی توانید همه ی خسارت جانی  و مالی را از بیمه بگیرید و بخشی از آن را باید از جیب خود پرداخت کنید. چون بیمه نامه سال قبل شما بر اساس دیه سال قبل بوده نه سال جدید.

علل صدور الحاقیه

صدور الحاقیه به علت اشتباه اپراتور در درج برخی از اطلاعات، تشدید یا کاهش خطر، افزایش و یا کاهش حق بیمه، افزایش و یا کاهش سرمایه، تغییر در هر یک از موارد بیمه نامه، تغییر محل مورد بیمه ، تغییر تاریخ شروع و یا خاتمه یا انقضا بیمه نامه، فسخ یا ابطال بیمه نامه و تغییرات ذی نفعان بیمه نامه است.

 

 

دریافت خسارت بیمه بدنه بعد از تصادفات

انواع الحاقیه بیمه

  • الحاقیه اصلاحی: الحاقیه اصلاحی یکی از انواع الحاقیه بیمه است که به مواردی از قبیل تغییر آدرس بیمه گذار، محل مورد بیمه  یا تغییر در شماره شاسی و موتور در بیمه شخص ثالث ، تغییر شماره تماس و … اطلاق می شود.
  • الحاقیه  اضافی: زمانی که ارزش مورد بیمه، مدت بیمه، یا خطرات مورد بیمه افزایش یابد، الحاقیه اضافی با پرداخت حق بیمه صادر می شود.
  • الحاقیه برگشتی: در صورتی که ارزش مورد بیمه یا خطرات مورد بیمه کاهش پیدا کند، الحاقیه برگشتی صادر می شود و حق بیمه برگشتی به شماره حساب بیمه گذار بازپرداخت می شود.
  • الحاقیه بروزرسانی سرمایه: در بیمه نامه هایی مانند بیمه بدنه وقتی بیمه گذار خسارتی از شرکت بیمه دریافت می کند، برای اینکه سرمایه بیمه شده مجددا تحت پوشش بیمه باشد باید بیمه گذار حق بیمه آن پوشش را مجدد به شرکت بیمه پرداخت نماید تا سرمایه بیمه نامه ترمیم شود. این نوع الحاقیه بیمه را الحاقیه بروزرسانی سرمایه گویند.

 

 

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث یکساله و بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

الحاقیه بیمه شخص ثالث

 

الحاقیه بیمه شخص ثالث
الحاقیه بیمه شخص ثالث

 

بیمه شخص ثالث بیمه نامه ای است که دو پوشش جانی و مالی را تحت پوشش قرار می دهد. در این بیمه نامه میزان تعهدات تحت پوشش بر اساس دیه ماه های عادی و حرام که توسط قوه قضاییه اعلام می شود، تعیین می گردد.اگر حادثه ای در هر کدام از ماه های حرام اتفاق بیفتد میزان دیه براساس  دیه مشخص شده ماه حرام در آن سال پرداخت می شود. میزان دیه ماه حرام یک سوم بیشتر از ماه های عادی می باشد.بنابراین با تغییر میزان دیه  در ماه های عادی و ماه حرام در هر سال باید پوشش های بیمه نامه ثالث به روز شود.

تا سال 1395 برای افزایش میزان پوشش های بیمه نامه ثالث نیاز به صدور الحاقیه افزایش دیات بود و بیمه گذاران بیمه نامه های ثالث تمامی وسایل نقلیه اعم از خودرو، موتورسیکلت، ماشین های باری و مسافربری و… برای داشتن پوشش کامل مجبور بودند الحاقیه افزایش دیات را تهیه کنند. این امر برای کاستن وقت و هزینه هم برای بیمه گذاران و هم برای شرکت های بیمه بود تا حمایتی برای هر دو طرف باشند.

الحاقیه بیمه شخص ثالث حذف شد

در گذشته الحاقیه موضوع پر دردسری به خصوص برای افراد فراموشکار بود. خبر خوب این است که از سال 1396 الحاقیه بیمه شخص ثالث حذف شد و دیگر نیازی به خرید آن نیست.در قانون جدید مابه تفاوت مبلغ دیه را به جای بیمه گذار، صندوق خسارت بدنی پرداخت می کند.شرکت های بیمه هم باید به صورت خودکار، سقف تعهد مالی و جانی را در بیمه نامه های ثالث افزایش بدهند.

 

 

آشنایی با سقف پرداخت خسارت در بیمه بدنه

خرید بیمه بدنه کوتاه مدت

امروزه در سطح جهان به جای استفاده از بیمه نامه های معمول یک ساله از بیمه نامه های مبتنی برزمان و یا رفتار کاربراستفاده می کنند. یکی از انواع این بیمه نامه های کوتاه مدت بیمه بدنه خودرو مبتنی برزمان است. در صورتی که خودروی شما فاقد بیمه بدنه است، اگر قصد خرید بیمه بدنه یکساله را ندارید، هزینه ی آن برای شما زیاد است یا استفاده شما از خودرو به صورت مداوم نیست ، پیشنهاد ما به شما بیمه بدنه ی کوتاه مدت آوانس است.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: فاطمه خالدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *